Aktualności

Pytania i odpowiedzi

W tym dziale publikujemy odpowiedzi na często stawiane pytania (tzw. FAQ). Podzieliliśmy je na kilka kategorii:

Nie znaleźli Państwo odpowiedzi na swoje pytanie? Zapraszamy do kontaktu telefonicznego (dział Kontakt).


Nasza działalność

Czy prowadzicie wynajem, skup, komis? Czy wykonujecie jakieś usługi?

Nie. Nasza działalność to wyłącznie import i dystrybucja nowych narzędzi diamentowych i odpowiednich maszyn. Jedyną usługą jest regeneracja wierteł koronowych powiązana ze sprzedażą segmentów.

Czy macie w ofercie narzędzia do drewna, metali, tworzyw sztucznych?
Czy macie narzędzia korundowe, kobaltowe, itp.?
Czy sprzedajecie elektronarzędzia ręczne, np. szlifierki kątowe, wiertarki, wkrętarki, młoty udarowe?

Nie. Zajmujemy się wyłącznie techniką diamentową dla budownictwa i drogownictwa. Mamy narzędzia do różnego rodzaju betonu, asfaltu, ceramiki budowlanej, cegieł, kamieni naturalnych, itp. Mamy co prawda piłę AllCut, która w zasadzie tnie wszystko, łącznie z drewnem, PVC, szkłem pancernym, stalą itd., ale przeznaczona jest dla ratowników - tnie szybko, ale mało wydajnie. Jeśli chodzi o elektronarzędzia ręczne, to mamy w ofercie tylko silniki do wierceń koronami diamentowymi "z ręki" (bez udaru!) oraz bruzdownice.

Gdzie jest najbliższy punkt sprzedaży narzędzi Dr.Schulze?

Najlepiej zapytać o to naszego menedżera regionalnego. W dziale Kontakt proszę wybrać odpowiednie województwo, a dane do menedżera pojawią się obok mapki.

Czy prowadzicie sprzedaż detaliczną w waszej siedzibie w Szczecinie? Czy można płacić kartą płatniczą?

Nasi główni odbiorcy to firmy pośredniczące (sklepy, hurtownie) tworzące całą sieć dystrybucji. Zachęcamy klientów detalicznych do korzystania z ich usług (możliwość negocjacji ceny). Niemniej prowadzimy u nas także bezpośrednią sprzedaż detaliczną, a ponieważ stanowi to niewielki margines naszej działalności, nie ma możliwości płacenia kartą płatniczą. Najbliższy bankomat znajduje się w "Biedronce" przy kościele w Podjuchach.

Technika diamentowa

Co charakteryzuje technikę diamentową?

Technikę diamentową stosuje się przy przecinaniu bardzo twardych materiałów. Z czysto technicznego punktu widzenia, cięcie narzędziem diamentowym nie jest cięciem (to robią nożyce, piły do drewna itp.), ale ścieraniem. Wzajemnie ścierają się obrabiany materiał i segment, który jest spiekiem specjalnego stopu i proszku diamentowego. Diament jest najtwardszym materiałem, zdolnym do zarysowania każdego innego materiału, dzięki czemu segment ściera się o wiele wolniej niż cięty materiał, ale diament jest też dość kruchy i ziarno po wytarciu musi być zastąpione nowym. Segment musi być tak skonstruowany, aby w czasie pracy w określonym materiale zużywał się w odpowiednim tempie, aby we właściwym momencie mogły odsłaniać się kolejne ziarna diamentu. Dlatego istotnym parametrem ciętego materiału jest jego ścieralność (inaczej zdolność do zarysowania, porównawczo określa to np. skala twardości Mohsa). Im jest wyższa, tym twardszy musi być segment. Z tego właśnie powodu trzeba zawsze dokładnie ustalić co ma być cięte, aby dobrać narzędzie z odpowiednimi segmentami.

Czy trzeba chłodzić narzędzia diamentowe?

Z powodu dużego tarcia, narzędzia diamentowe w czasie pracy mocno się nagrzewają. W przypadku narzędzi z segmentami lutowanymi przy braku odpowiedniego chłodzenia kończy się to odpadaniem segmentów. Większość naszych tarcz diamentowych i specjalny rodzaj wierteł (TBK) posiada segmenty spawane laserowo, dzięki czemu wytrzymują wysokie temperatury. Mimo to należy unikać przegrzewania m.in. ze względu na odkształcanie się korpusu narzędzia (dotyczy to głównie dysków tarcz).
Każde narzędzie diamentowe może, a nawet powinno być chłodzone wodą. Wydłuża to jego żywotność, ułatwia wypłukiwanie urobku i redukuje pył. Tam, gdzie nie można użyć wody, należy stosować narzędzia z oznaczeniem "do pracy na sucho lub mokro". Warunkowo można użyć innego narzędzia ("do pracy na mokro") ale nie jest to zalecane, ponieważ wymaga specjalnej obsługi, tzn. krótkotrwała praca - długa przerwa.

Jakie znaczenie ma prędkość obrotowa?

Zbyt niska prędkość obrotowa powoduje tępienie narzędzia (nie chce ciąć, iskrzy, schodzi na bok itp.), a zbyt wysoka ma wpływ na odkształcanie korpusu ze względu na dużą siłę odśrodkową. Generalnie im większa prędkość obrotowa tym lepiej, byle nie przekroczyć podanej maksymalnej prędkości liniowej (Vmax, np. 63 m/s, 100 m/s). Istotna przy tym jest też moc maszyny. Narzędzie w czasie pracy stawia spory opór i jeśli moc nie jest wystarczająca, wtedy obroty zaczynają spadać i pojawiają się problemy z cięciem.

Tarcze do cięcia

Chciałbym kupić tarczę do betonu/uniwersalną

Określenie "beton" jest dość szerokie. Na przykład beton dwa dni po wylaniu jest w dotyku twardy, ale jednocześnie tak ścierny, że wymaga specjalnych segmentów przeznaczonych tylko dla niego (bardzo "twardych"), po tygodniu od wylania jego ścieralność jest nieco niższa i wymaga innego segmentu (nieco mniej "twardego"), ścieralność betonu rocznego jest dużo niższa, a jeszcze niższa jeśli beton jest dodatkowo zbrojony (o tym dlaczego to takie ważne - patrz odpowiedź na pytanie "Na czym polega cięcie techniką diamentową?" powyżej). Nie ma tarcz uniwersalnych do każdego rodzaju betonu i dlatego przed dobraniem należy ustalić czy beton jest świeży czy stary, zbrojony mocno, słabo, czy wcale. Jeśli są wątpliwości, to stosujemy tarczę twardszą, bo w najgorszym razie się stępi (nie chce ciąć, iskrzy), można ją naostrzyć i użyć do czegoś innego, a wypróbować inną, bardziej miękką. Jeśli damy od razu zbyt miękką, to za szybko się zużyje i będzie się nadawać do wyrzucenia.

Czy tarczą do asfaltu można ciąć beton?

Oczywiście, pod warunkiem że nie jest to beton zbrojony (tarcza może się stępić), ani zbyt świeży (do ok. 10 dni od wylania - za szybko się zużyje). Beton niezbrojony, z punktu widzenia cięcia diamentem, zachowuje się podobnie jak asfalt. Dlatego, jeśli np. tarcza nazywa się Tornado Asfalt Standard, to jak najbardziej nadaje się do cięcia krawężników, polbruku, ale także silki, porotermu, zwykłych cegieł itp. Często jednak tarcze te są konstruowane do pracy na przecinarkach jezdnych do prac drogowych, dlatego mogą mieć specjalną kontrukcję, odpowiednią do tych maszyn (np. mocne dyski, skośne zęby zabiezpieczające przed podcinaniem). Z tego powodu, jeśli zamierzamy ciąć beton przecinarką np. ręczną, lepiej jest wybrać tarczę wygodniejszą dla tych maszyn (np. Shark Hard, gęściej uzębioną, bez skośnych zębów powodujących wibracje).

Jak naostrzyć tarczę diamentową?

Tarcza stępiona to taka, która nie chce ciąć: ziarna diamentu z powierzchni segmentu zostały wykruszone, lub ich krawędzie zaokrąglone, a nowe się nie odsłoniły. Naostrzenie polega na przecięciu kawałka jakiegoś ściernego materiału (asfaltu, polbruku, silki lub innego) aby odsłonić ziarna diamentu.

Mam problem z tarczą. Co może być przyczyną?

Proponujemy poszukać odpowiedzi w naszym dziale Błędy w eksploatacji.

Wiertła koronowe

Czy regenerujecie wiertła? Jak to przebiega?

Tak, ale tylko do wiercenia na mokro. Po dostarczeniu do nas wiertła (z dowolnym uchwytem) jest gotowe zwykle tego samego dnia. Sam proces polega na obcięciu zużytej, wytartej części rury wiertła (zwykle do 3 cm, rzadko trzeba uciąć więcej), aby uzyskać odpowiednią grubość ścianki, do której przylutowujemy nowe segmenty. Takie wiertło ma taką samą wydajność jak nowe, tyle że jest nieco krótsze i na ogół nie takie ładne ;). Regeneracja może być przeprowadzana wielokrotnie. Jest tańsza od nowego wiertła o co najmniej 25% (przy dużych średnicach nawet 60%!).

Na wiertle zrobił mi się "tulipan", co jest nie tak?

Tulipan oznacza najczęściej zbyt duży nacisk na wiertło (zbyt wolne wiercenie w stosunku do oczekiwań operatora). Skutkiem jest nadmierne nagrzanie, a następnie uplastycznienie miejsca mocowania segmentów. Możliwe przyczyny wolnego wiercenia:

Inne przyczyny tulipana

Czy można stosować narzędzia diamentowe w urządzeniach pracujących z udarem?
W waszej ofercie nie znalazłem adapterów na uchwyt SDS-Max.

Narzędzi diamentowych nie wolno używać z włączonym udarem, bo prowadzi to do zniszczenia (rozkruszenia) segmentu. Byłoby to tak, jakbyśmy włączyli udar na kamieniu szlifierskim. Adapterów SDS-Max nie używamy z dwóch głównych powodów: mają za małe obroty, a ponadto są stosowane w urządzeniach do prac z udarem, dlatego nie mamy ich w ofercie.

Czy waszymi wiertłami można wiercić na sucho?

Do wiercenia na sucho mamy specjalne wiertła TBK. Mają one segmenty spawane laserowo dzięki czemu wytrzymują duże temperatury. Pozostałe wiertła są lutowane i w razie przegrzania segmenty mogą odpaść. Przy zastosowaniu odpowiedniego sposobu chłodzenia (np. częste i długie przerwy, krótkotrwałe wiercenie) można spróbować warunkowo wiercić na sucho. Nie jest to jednak zalecane i klient robi to na własną odpowiedzialność.

Jak dużym wiertłem można wiercić "z ręki"?

Ze względu na duży moment obrotowy i ciężar zestawu nie należy wiercić w ten sposób zbyt dużymi średnicami. Nie zalecamy wierceń w betonie zbrojonym "z ręki" o średnicy większej niż ok 50 mm (chyba że ktoś ma posturę mistrza strongmenów, wówczas granica wynosi ok 150 mm, choć słyszeliśmy o wierceniu średnicą 200 mm, ale nikt z nas tego nie widział). Przy większych średnicach bezpieczniej jest użyć statywu.

2024-04-27 10:02:34 wydrukowano ze strony firmy Dr.Schulze-Polska sp. z o.o.: www.schulze.pl
© 2013 Dr.Schulze-Polska sp. z o.o.Polityka cookies